Beresford Gym Calendar
BackMarch 2019Forward
JanFebMarAprMayJunJulAugSepOctNovDec
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
24
1 pm - 3:30 pm
Scott Klungseth-PRCE Community Open Gym - BHS Gyms/Weight Room
25
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
6 pm - 7 pm

4th grade boys b-ball - Rob Kurtenbach - BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7 pm
GBB Region Tournament @ TBA
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
7 pm - 9 pm
PRCE-Co-Ed Volleyball-Elementary School Gym-Scott Klungseth
7:30 pm - 9 pm
Randy Quartier-Quartier 8th GBB-Beresford Elementary Gym-Cancelled
26
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
4 pm - 5:30 pm
Mark Vanotterloo-8th BBB Practice- Beresford Elementary Gym
6 pm - 7:30 pm
Beresford- 6th GBB basketball -Lisa Collins -Elementary Gym
6 pm - 7:30 pm
Lindsey Koth-5th grade girls basketball-BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7 pm
BBB Region Tournament @ TBA
27
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
7 pm - 8:30 pm
Randy Quartier-Quartier 8th GBB-Beresford Elementary Gym
28
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 6 pm
4th and 5th Grade After-school Bash-Beresford Elementary Gym-Kevin Nelson
6 pm - 9 pm
Scott Klungseth-Taekwondo Club-BHSMP
6 pm - 7 pm
GBB Region Tournament @ TBA
6 pm - 7:30 pm
Vince Colford-Beresford Elementary Gym-6th Grade Girls BB
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
7:30 pm - 9 pm
Randy Quartier-Quartier 8th GBB-Beresford Elementary Gym
March 1
1 am - 12 am
Bridget Twedt-Youth Wrestling Region Tourney-BHS Main Gym-Both Courts
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 5 pm
Lindsey Koth-5th grade girls bball-BHS Multi-Purpose Room
4 pm - 5:30 pm
Mark Vanotterloo-8th BBB Practice- Beresford Elementary Gym
6 pm - 7 pm
BBB Region Tournament @ TBA
2
1 am - 12 am
Bridget Twedt-Youth Wrestling Region Tourney-BHS Main Gym-Both Courts-BHS MP
9 am - 12 pm
Scott Klungseth-Taekwondo Club-Beresford Elementary Gym
3
1 am - 12 am
Bridget Twedt-Youth Wrestling Region Tourney-BHS Main Gym-Both Courts
1 pm - 3:30 pm
Scott Klungseth-PRCE Community Open Gym - BHS Gyms/Weight Room
1 pm - 2:30 pm
Vince Colford-Beresford Elementary Gym-6th Grade Girls BB
4
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
8 am - 5 pm
Becky Sanderson-SDMEA Festival Choir - elementary gym/stage/music room
3 pm - 7 pm
Megan Kludt-Lincoln and Union County 4-H-BHS Multi-Purpose Room
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7 pm
GBB Round of 16 Tournament @ TBA
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
7 pm - 9 pm
PRCE-Co-Ed Volleyball-BHS Main Gym both Courts-Scott Klungseth
5
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7 pm
BBB Round of 16 Tournament @ TBA
6 pm - 7:30 pm
Lindsey Koth-5th grade girls bball-BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7:30 pm
Vince Colford-Beresford Elementary Gym-6th Grade Girls BB
7 pm - 8:30 pm
Jennifer Antonson-Cub Scout Pack 85-Beresford Elementary Commons
7:30 pm - 9 pm
Randy Quartier-Quartier 8th GBB-Beresford Elementary Gym
6
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
7
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 9 pm
Scott Klungseth-Taekwondo Club-BHSMP
6 pm - 7:30 pm
Vince Colford-Beresford Elementary Gym-6th Grade Girls BB
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
7:30 pm - 9 pm
Randy Quartier-Quartier 8th GBB-Beresford Elementary Gym
8
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 5 pm
Lindsey Koth-5th grade girls bball-BHS Multi-Purpose Room
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 8 pm
Rachelle Borah-Stephanie Larsen-After Prom Meeting-BHS Library
9
8 am - 1 pm
Jennifer Antonson-Cub Scout Pack 85 Pinewood Derby-Beresford Elementary Gym
10
Daylight Saving (Start)
1 pm - 3:30 pm
Scott Klungseth-PRCE Community Open Gym - BHS Gyms/Weight Room
11
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
7 pm - 9 pm
PRCE-Co-Ed Volleyball-BHS Main Gym both Courts-Scott Klungseth
12
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7:30 pm
Lindsey Koth-5th grade girls bball-Beresford Elementary
7 pm - 10 pm
Baseball/Softball Sign Up Night-High School Lobby - Klungseth, Scott
13
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
3:30 pm - 7:30 pm
HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
14
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
12 pm - 1 pm
GBB/BBB State Tournament @ Sioux Falls Sanford Premier Center
3 pm - 10 pm
Kelly Knutson-Jump Rope for Heart-Beresford Elementary Gym and Stage
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 9 pm
Scott Klungseth-Taekwondo Club-BHSMP
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
7:30 pm - 9 pm

Randy Quartier-Quartier 8th GBB-Beresford BHS Main Gym
15
6 am - 8 am

HS BBB/GBB Practice-BHS Main Gym
8 am - 4 pm
Kelly Knutson-Jump Rope for Heart-Beresford Elementary Gym and Stage
12 pm - 1 pm
GBB/BBB State Tournament @ Sioux Falls Sanford Premier Center
4 pm - 5:30 pm
Lindsey Koth-5th grade girls bball-Beresford Elementary
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
16
12 pm - 1 pm
GBB/BBB State Tournament @ Sioux Falls Sanford Premier Center
17
St. Patrick's Day
18
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7:30 pm

Rob Wilson-Spring Volleyball League/Clinics grades 4th-8th - BHS Main Gym
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
6:30 pm - 9:30 pm
PRCE-Co-Ed Volleyball-BHS Main Gym both Courts-Scott Klungseth
7:30 pm - 9 pm

Randy Quartier-Quartier 8th GBB-Beresford BHS Main Gym
19
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7:30 pm

Lindsey Koth-5th grade girls bball-Beresford Elementary
20
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
21
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 9 pm
Scott Klungseth-Taekwondo Club-BHSMP
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
7 pm - 8:30 pm
Jennifer Antonson-Cub Scout Pack 85-Beresford Elementary Gym
7:30 pm - 9 pm

Randy Quartier-Quartier 8th GBB-Beresford BHS Main Gym
22
3:30 pm - 5 pm

Lindsey Koth-5th grade girls bball-Beresford Elementary
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
23
8 am - 8 pm
Booster Club Basketball Tourney-All Gyms-Brendyn Richards
24
25
1 am - 12 am
Prom decorations and Prom-BHS Main Gym
3 pm - 6 pm

Rob Wilson-Spring Volleyball League/Clinics grades 4th-8th - Beresfrod Elementary Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
5 pm - 8 pm
Krislyn Carlson-SD Literacy Association-Vermillion Valley Council-Beresford Elementary Commons
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
7 pm - 9 pm
PRCE-Co-Ed Volleyball-BHS Main Gym both Courts-Scott Klungseth
26
1 am - 12 am
Prom decorations and Prom-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
27
1 am - 12 am
Prom decorations and Prom-BHS Main Gym
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
28
1 am - 12 am
Prom decorations and Prom-BHS Main Gym
8 am - 4 pm
Chautauqua Archery - BHS MP - Troy James
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 9 pm
Scott Klungseth-Taekwondo Club-BHSMP
6:30 pm - 8 pm
Bridget Twedt-Youth Wrestling Practices-BHS Wrestling Room
29
1 am - 12 am
Prom decorations and Prom-After Prom-BHS Main Gym/BHS MP
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
30
1 am - 12 am
Prom decorations and Prom-After Prom-BHS Main Gym/BHS MP
31
1 am - 12 am
Prom decorations and Prom-After Prom-BHS Main Gym/BHS MP
1
April Fool's Day
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 7:30 pm

Rob Wilson-Spring Volleyball League/Clinics grades 4th-8th - BHS Main Gym
2
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6:30 pm - 8 pm
Michelle Merrigan-Bersford 10u softball-BHS Multi-Purpose Room/BHS Main Gym
6:30 pm - 8 pm
Candace Peterson-BHS MP-12U Softball
7 pm - 8:30 pm
Jennifer Antonson-Cub Scout Pack 85-Beresford Elementary Gym
3
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
4
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6 pm - 9 pm
Scott Klungseth-Taekwondo Club-BHSMP
5
5 pm - 6:30 pm

Keith Kropuenske-Spring Basaeball Practice-BHS Main Gym-Both Courts, BHS Multi-Purpose Room
6
Calendar Subject to Change
 
RSS feed iCalendar feed
Online Calendar powered by localendar.com