MURRAY COUNTY CENTRAL SCHOOLS
BackFebruary 2020Forward
JanFebMarAprMayJunJulAugSepOctNovDec
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
26
1 pm - 4 pm
Open Gym
4 pm - 5:30 pm
Wiggle-A-While Open Gym
4 pm - 8 pm
Batting Cage
27
ACCESS for ELLs
11:35 am - 12:15 pm
Paulzine's Lunch Buddies
4:30 pm
BBB(8) @ RRC (Lamberton)(8th Grade ONLY)
4:30 pm
GBB(7/8) v. RRC
5 pm
BBB(ABC) @ Adrian/Ellsworth (Adrian)
6 pm
GBB(AB) vs Lakeview
7 pm
KB @ Pipestone
28
5 pm
WR @ Flandreau Quad.
5 pm
BBB(ABC) @ RRC (Lamberton)
6 pm
GBB(AB) v. RRC
29
6:30 pm - 9 pm
Men's Basketball
30
4:30 pm
BBB(7/8) @ HLO/F
4:30 pm
GBB(7/8) v. HLO/F
5 pm
BBB(ABC) v. Adrian/Ellsworth
31
3:40 pm
JH Solo/Ensemble Contest
4:30 pm
BBB(7/8) vs TMB
4:30 pm
GBB(7/8) @ TMB (Balaton)
5 pm
GBB(ABC) @ MLA/C (Mt. Lake)
February 1
8 am
GBB(9) @ MCC (Freshman Tournament)
9:30 am
BBB(9) @ Southwest MN Christian
9:30 am
Speech @ Worthington Invitational
10 am
WR @ Parker Tourn.
1 pm
K-3 BB Clinic
2
Groundhog Day
4 pm - 8 pm
Batting Cage
3
TNT 2 hr. Late Start
11:35 am - 12:15 pm
Wieneke's Lunch Buddies
4:30 pm
BBB(7/8) @ Edgerton
4:30 pm
GBB(7/8) v. Edgerton
4:45 pm
GBB(ABC) @ Pipestone
6 pm
BBB(AB) v. WWG
7 pm
KB @ Marshall
4
Regional Spelling Bee
3:15 pm - 3:45 pm
K-Kids
5
11:35 am - 12:15 pm
Baker's Lunch Buddies
6:30 pm - 9 pm
Men's Basketball
6
4:30 pm
BBB 8th Grade Tournament @ Edgerton
4:30 pm
GBB 8th Grade Tournament @ WWG (Walnut Grove)
6 pm
GBB(AB) v. WWG
7 pm
1st gr. sings Nat'l Anthem at BB game
7
5 pm
WR @ New Ulm Quad.
6 pm
GBB(AB) @ HBC (Hills)
7 pm
Movie Night
8
8 am - 10 am
8th Grade Consolation Tournament @ MCC
8:30 am - 10:30 am
8th Grade Tournament (Finals)
9:30 am
Speech @ Minneota Invitational
1 pm
K-3 BB Clinic
1 pm - 6 pm
GBB(7) @ Luverne Classic
9
1 pm - 4 pm
Open Gym
4 pm - 5:30 pm
Wiggle-A-While Open Gym
4 pm - 8 pm
Batting Cage
10
K-6 Rebel Pride Day
Snow Week - Snow Gear
11:35 am - 12:15 pm
Paulzine's Lunch Buddies
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
3:15 pm
Robotics
5 pm
GBB(ABC) v. HLO/F
6 pm
School Brd.Mtg.
7 pm
KB @ MCC
11
K-6 Read a Shirt Day
Snow Week - Comfy Day
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
4 pm
Speech (JH) @ Tracy
6 pm
BBB(AB) v. Edgerton
7 pm
Gr. 2-6 Dance Performance at Boys BB Game
12
Lincoln's Birthday
K-6 Pajama Day
Snow Week - Ugly Sweater Day
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
6:30 pm - 9 pm
Men's Basketball
13
K-6 What You'd Wear on Vacation Day
Snow Week - Jersey Day
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
5 pm
GBB(ABC) v. Adrian/Ellsworth (Parents Night)
6 pm
Wr @ Minneota vs. RRC/Wabasso
14
Valentine's Day
K-6 Red, Pink, Purple Day
Snow Week - Stoplight Day
12:15 pm - 2:45 pm
4th gr. Bowling Party
2:30 pm
5th grade DARE Graduation
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
5 pm
BBB(ABC) v. HLO/F (Parent/Senior Night)
15
Wr @ Team Sections (Lamberton)
9 am
Speech @ Luverne Invitational
16
1 pm - 4 pm
Open Gym
4 pm - 5:30 pm
Wiggle-A-While Open Gym
4 pm - 8 pm
Batting Cage
17
President's Day
NO SCHOOL
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
3:15 pm
Robotics
6 pm
GBB(AB) @ Edgerton
7 pm
KB @ Fulda
18
3:15 pm - 3:45 pm
K-Kids (Board of Directors only)
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
5 pm
BBB(ABC) @ MLA/C (Mt. Lake)
19
11:35 am - 12:15 pm
Baker's Lunch Buddies
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
6:30 pm - 9 pm
Men's Basketball
20
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
4 pm
Speech (JH) @ Luverne
4:45 pm
BBB(ABC) v. TMB
21
8:30 am - 6:30 pm
Book Fair at West
3:15 pm - 6:15 pm
Drivers Education Class
5 pm
BBB(ABC) v. Southwest MN Christian
5 pm
Wr @ Section 3A Individuals (Canby)
22
Wr @ Section 3A Individuals (Canby)
9:30 am
Speech @ Adrian Invitational
12:30 pm
GBB(A) @ Section 3A 1st Round (Worthington) vs RRC
23
1 pm - 4 pm
Open Gym
4 pm - 5:30 pm
Wiggle-A-While Open Gym
4 pm - 8 pm
Batting Cage
24
GBB(A) @ Section 3A 2nd Round (Worthington)
11:35 am - 12:15 pm
Paulzine's Lunch Buddies
3:15 pm
Robotics
25
6 pm - 8 pm
Caucus Night (No Activities)
26
3:30 pm
KB v. MCC Staff
6:30 pm - 9 pm
Men's Basketball
27
7 pm
BBB(A) @ Section Pigtail (High Seed)
28
GBB(A) @ Section 3A Sub-Championship (SMSU)
9 am
KB @ MN West Worthington (Sub-Regions)
29
BBB(A) @ Section 3A 1st Round (Worthington)
10 am
Speech @ Redwood Invitational
SLAYTON, MN
 Show All
Athletics Eligibility Meetings
Band/Music/Arts
Baseball
Boys Basketball
Community Ed/Entertainment
Cross Country
ECFE/LITTLE REBELS/ECI
Elementary General
Football
Girls Basketball
Golf
HS General
JH Boys Basketball
JH Football
JH Girls Basketball
JH Volleyball
JV Football
Knowledge Bowl/Speech
Softball
Track
Volleyball
Wrestling
 
RSS feed iCalendar feed
Online Calendar powered by localendar.com